The Ed Brown Extended Ejector enhances your 1911 Auto's reliability by flipping fired cases clear, reducing jams for smoother operation in 9mm/.38S/10mm.
-10 %
ED BROWN EXTENDED EJECTOR, BLUE, 9MM/.38S/10MM
Filters:
Variations
Filters:
Variations:
-10 %
EXTENDED EJECTOR, BLUE, 9MM/.38S/10MM
In stock
Caliber: 38/357 Caliber (.357-.359), 9 mm (.355-.356), 40/10 mm (.400-.401) Finish: Blued Make: 1911 Model: Government, Commander, Officers Product no.: 087041306
In stock
-10 %
EXTENDED EJECTOR, BLUE, .45 ACP
Caliber: 45 Caliber (.451-.454) Finish: Blued Make: 1911 Model: government Product no.: 087041305
-10 %
Prices inclusive of duty & VAT.
Product no.: 087041306
Mfr. No.: 1306
800732130606 Extended Ejector, Blue, 9mm/.38S/10mm
In stock 3 pcs. in the USA warehouse
1
-10 %
1
Delivery time approx. 7-14 days.
No charges until we ship
No charge:
Your credit card will not be charged when you place your order.
No commitments:
Not until shipping:
Your credit card will only be charged once we ship your order. Not before.
  • Flips fired cases clear
  • Helps prevent jams
  • Durable hardened steel
Description Specification Customers reviews Accessories
-10 %
-10 %
Description:
Enhance your 1911's performance with the ED Brown Extended Ejector.
Key Features:
  • Flips Fired Cases Clear: Effectively prevents jams during shooting.
  • Compatibility: Fits 1911 Auto models.
  • Calibre Options: Suitable for 9mm, .38S, and 10mm.
Attributes
  • Caliber:
    38/357 Caliber (.357-.359)
    9 mm (.355-.356)
    40/10 mm (.400-.401)
  • Finish:
    Blued
  • Model:
    Commander
    Government
    Officers
  • Weapon type:
    1911
  • Delivery weight: 0.005kg
  • Shipping width: 83mm
  • Shipping length: 146mm
  • UPC: 800732130606
Item details
Made in USA
US export classification: 0A501.x
Customers reviews
Customer ratings (1)
5 / 5
Definitely recommended
Brownells USA EXCELLENT PART 14/11/2013
The only 45 ejector we will install at my shop.
-10 %
-10 %